کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق (FIRE ALARM CABLE)

کابل اعلام حریق یا کابل ضد حریق در سیستم های اعلام حریق مورد استفاده قرار میگیرد و یکی از اجزای اصلی و حیاطی است. این کابل ها اساساً بعد از حریق استفاده نمیشوند و جهت آشکارسازی حریق بکار میروند.

کابل اعلام حریق

 

ویژگی کابل اعلام حریق

طبق استانداردهای بین المللی کابل اعلام حریق می بایست کم دود و فاقد گازهای سمی هالوژن باشند تا در زمان آتش سوزی افراد در معرض حریق در اثر تولید گازهای سمی و دود دچار خفگی نشوند و بتوانند راه خروج را تشخیص دهند. همینطور خاصیت خود خاموش کنندگی این نوع کابل ها در هنگام حریق از انتشار و پیشرفت آتش جلوگیری میکند.

 

مکان های مورد استفاده از کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق جهت استفاده در سیستم های اعلام حریق ساختمان ها، برج ها، مترو ها، ایستگاه های قطار، تاسیسات صنعتی و عمومی فرودگاه ها، هتل ها و… مورد استفاده قرار میگیرد.

 

نکات مهم جهت خرید کابل اعلام حریق

  1. کم دود بودن (Low Smoke): برای کابل کشی سیستم های اعلام حریق از کابل های کم دود استفاده میشود. سیلیکون کابل می بایست از مواد اولیه مرغوب و افزودنی های موثر جهت کاهش دود تشکیل شده باشد.
  2. خاصیت بازدارندگی انتشار شعله (Flame Retardant): کابل نامرغوب خود میتواند با انتشار آتش در در شبکه کابل کشی باعث گسترش آتش سوزی  در سرتاسر ساختمان و خسارات غیر قابل جبرانی شود. کابل ها می بایست بازدارنده انتشار شعله و یا به اصطلاح خود خاموش شونده باشند و شعله های آتش را در مسیر کابل کشی انتشار ندهند.
  3. خاصیت ضد حریق بودن (Fire Resistance): در بخش هایی از سیستم اعلام حریق که نیاز است هنگام آتش سوزی فعال باشند مانند منبع تغذیه و آژیرها باید از کابل هایی با عایق مقاوم در برابر آتش استفاده نمود تا تجهیزات نامبرده بتوانند در شرایط حریق به کار خود ادامه دهند. کابل های مقاوم در برابر آتش برای حفظ یکپارچگی مدار سیستم های اعلام حریق در شرایط آتش طراحی شده اند تا از خود مقاومت نشان دهند. در عایق و روکش این کابل ها از کامپاندهای بسیار خاص و مقاوم در برابر شعله های آتش استفاده می شود تا در زمان آتش سوزی تخریب نشده و هادی ها به یکدیگر اتصال پیدا نکنند.
  4. عدم وجود گازهای سمی (Halogen Free): یکی از عواملی که در زمان آتش سوزی منجر به صدمات جانی میشود خفگی بر اثر استنشاق گازهای سمی است. ضروریست کابل اعلام حریق فاقد هرگونه گاز سمی باشد.
  5. وجود شیلد (Shielded): لازم و ضروریست کابل اعلام حریق به گونه ای باشد که نویزهای محیط تاثیر منفی روی آن نگذارد. از این رو کابل های اعلام حریق دارای پوششی از جنس فویل جهت حذف نویزهای احتمالی هستند و همچنین دارای سیم تخلیه با سایز مناسب میباشد تا درصورت وجود نشتی آن را به زمین متصل کرده تا خود کابل اعلام حریق موجب بروز آتش سوزی نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *