(کم دود) Low Smoke
اولین ماده ترموپلاستیک تجاری LSZH برای کابل توسط ریچارد اسکرپر در سال 1979 اختراع و توسط شرکت ریچم ثبت شد. این اختراع چالش ترکیب پرکننده معدنی کافی ، تری هیدرات آلومینیوم(ALH3) را در یک ماتریس ترموپلاستیک مناسب برای سرکوب آتش حل کرده و اجازه می دهد یک کاراکتر ایجاد شود که باعث کاهش انتشار گازهای کربنی سمی و همچنین دود و ذرات کربن در حالی که خصوصیات عایق الکتریکی و خصوصیات فیزیکی مورد نیاز برنامه نهایی حفظ می شود. پرکننده معدنی ترجیحی برای رسیدن به تأخیر در شعله همچنان تری هیدرات آلومینیوم (ALH3) است. در صورت آتش سوزی ، این ماده واکنش شیمیایی درون گرمایی را تحمل می کند.

طبق فرمول موجود انرژی گرمایی را جذب می کند و در صورت رسیدن دما به مقدار معین ، بخار را آزاد می کند. بسیار مهم است که تجزیه پلیمر (ها) که برای پرکننده استفاده می شود تقریباً در همان درجه حرارت اتفاق می افتد. بخار احتراق گازهای تکامل یافته را مختل می کند و به تشکیل یک لایه کاراکتر کمک می کند تا از مواد باقیمانده محافظت کرده و ذرات را به دام بیندازد. سطح بالای پرکننده مورد نیاز (60٪) همچنین باعث جایگزینی پلیمر پایه می شود که باعث کاهش کل سوخت موجود برای احتراق می شود.

 

کابل هالوژن فری (Halogen Free) میزان گاز سمی و خورنده ساطع شده در هنگام احتراق را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. هنگام سوختن ، کابل هالوژن فری (Halogen Free) دود متراکم کمتری را منتشر می کند که با سرعت کمتری آزاد می شود. در هنگام آتش سوزی کابل فری هالوژن فری (Halogen Free) مورد دلخواه است زیرا باعث کاهش میزان و چگالی دود می شود و همین امر باعث می شود فضای خارج از کار برای سرنشینان راحت تر شود و همچنین باعث افزایش ایمنی در کارهای آتش نشانی می شود. این نوع مواد معمولاً در مناطق با تهویه ضعیف مانند هواپیما ، واگن راه آهن ، مخازن ، تاسیسات زیرسطحی و دریایی ، زیردریایی یا کشتی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صنایع ریلی استفاده گسترده ای می شود ، در سیم های (های ولتاژ) باید از طریق سیستم های تونل اجرا شوند. صنعت هسته ای منطقه دیگری است که کابل های LSZH در آینده مورد استفاده قرار میگیرند. تولید کنندگان عمده کابل از اوایل دهه 1990 کابل های LSZH را برای تاسیسات هسته ای تولید کرده اند. ساخت نیروگاههای هسته ای جدید تقریباً و مطمئناً مستلزم استفاده گسترده از کابل LSZH است. این امر احتمال انباشته شدن گازهای سمی را در مناطقی كه پرسنل در آن مشغول كار هستند كاهش می دهد و عدم وجود گازهای خورنده در سیستمهای كنترل شده رایانه ای احتمال آسیب دیدن سیمها را در اثر آتش سوزی و در نتیجه گسل اتصال كاهش می دهد. از دهه 1970 ، صنعت سیم و کابل در تعدادی از برنامه ها از مواد کم دود و کم هالوژن استفاده می کرده است. معرفی ترموپلاستیک LSZH استفاده از آن را به لوازم جانبی مانند لوله های کوچک کننده گرما ، برچسب زدن و وسایل جانبی افزایش داد. هدف از این کار ایجاد سیستم از سیم و کابل بود که نه تنها مقاوم در برابر شعله است بلکه از ایجاد دود متراکم ، مبهم و گازهای سمی یا خورنده نیز تولید نمی کند.

این آزمایشات در شرایط آزمایشگاهی انجام می شوند و نمی توانند ادعای تکرار طیف وسیعی از شرایط مورد انتظار در یک سناریوی واقعی آتش سوزی را داشته باشند. با این حال آنها را اندازه گیری می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *